Oftalmologija
Težave z vidom se lahko pojavijo v različnih obdobjih življenja. Ne samo, da slabo vidimo, pogosto so težave z očmi povezane tudi z glavoboli in bolečino v predelu oči.
Okulist bo ocenil, ali gre za poškodbo oziroma bolezen oči ter vam predpisal ustrezno zdravljenje. Morda potrebujete le očala ali kontaktne leče, včasih pa je potreben tudi operativni poseg.
Bolezni oči,
ki jih okulisti pogosto srečujejo, so zelena mrena (glavkom), siva mrena (katarakta) in degeneracija makule ali rumene pege.
Naj težave z vidom ne bodo ovira
Dober in oster vid je pomemben pri vsakodnevnih opravilih. Ko slabo vidimo, po nepotrebnem naprezamo oči, jih utrujamo in poskrbimo za vsesplošno slabo počutje.
Če se vam vid nenadno poslabša ali postane meglen, je čas za pregled pri okulistu. Pogosto težave spremljajo bolečina v očesu in glavobol, občutek tujka v očesu ter rdeče oči. Pojavijo pa se lahko tudi vidne tvorbe na površini očesa.
Vzroki za težave z očmi so lahko:
-
utrujenost (pogosto in dolgo strmenje v zaslon ali papir)
-
sladkorna bolezen
-
bolezni ščitnice
-
poškodbe
-
hormonska neravnovesja
-
vnetje
-
starost
-
UV žarki
Okulist ali oftalmolog?
Pri strokovnjakih za težave z vidom se pogosto pojavi zmeda. Zagotovo ste že slišali različna poimenovanja: optik, optometrist, okulist, oftalmolog. Kdo je kdo?
Optik je strokovnjak za očala – tako korekcijska kot sončna. Optometrist pa opravi osnovne preglede vida in določi dioptrijo za očala ali kontaktne leče.
Okulist oziroma oftalmolog pa sta dva izraza za zdravnika specialista, ki se ukvarja z boleznimi in okvarami oči. Pri ugotovljeni težavi postavi diagnozo, zdravi, predpiše zdravila in operira oči. Določa tudi dioptrijo, vendar je v osnovi pregled pri okulistu bolj temeljit z vidika celotnega očesa.
Povezana področja
Izbrani nasveti za boljše zdravje
-
Družinska in splošna medicinaSiva mrena14.1.2025Postaja vaš vid zamegljen, izgubljate ostrino? Morda vam težave povzroča siva mrena. Gre za pogosto, a rešljivo težavo. Preverite, kako.
-
Moško zdravjeRak prostate - vodnik po zdravju prostate25.11.2024Zgodnje odkrivanje raka prostate poveča možnost za uspešno zdravljenje. Pravočasno pa lahko odreagirate samo, če poznate znake ali simptome. Spoznajte...
-
Družinska in splošna medicinaAkutno vnetje slepiča1.10.2024Vnetje slepiča običajno povzroča hude bolečine v spodnjem desnem delu trebuha. Spoznajte simptome, vzroke in zakaj je nujno pravočasno zdravljenje.
-
Duševno zdravjePodkast #zVamiSmo: Brez uspešnega soočanja s pritiski ni vrhunskih rezultatov30.9.2024Za doseganje vrhunskih (športnih) rezultatov je vse pomembnejša mentalna moč, ugotavlja selektor slovenske moške nogometne reprezentance. Prisluhnite...
-
Družinska in splošna medicinaNajbolje se je posvetovati z zdravnikom27.9.2024Zdravnik 360 vam omogoča dostop do zdravnika na daljavo vsak dan, tudi med vikendi in prazniki. Preverite, kako zavarovanje uporabiti v trenutkih nego...
-
Šport in rekreacijaTekaške poškodbe27.9.2024Tek je eden najbolj priljubljenih in dostopnih športov na svetu, saj ga lahko z minimalno opremo izvaja vsakdo. V nasvetu si preberite več o poškodbah...
-
Družinska in splošna medicinaKrvavitve iz nosu26.8.2024Krvavitev iz nosu ali epistaksa je pogosta, večinoma nenevarna težava. Preberite, kako in kdaj si lahko pomagate sami, kdaj pa je potreben obisk zdrav...
-
Šport in rekreacijaPodkast #zVamiSmo: Od prvih korakov na zelenici do zaključka športne kariere22.8.2024Nekdanja nogometaša Matej Mavrič Rožič in Ivica Vulić v podkastu o športni karieri. Preberite in prisluhnite pogovoru.
-
Moško zdravjeNeplodnost pri moških22.8.2024Neplodnost ne prizadene le žensk. Spoznajte vzroke za moško neplodnost, kako se odkriva in več o možnostih zdravljenja.
-
Družinska in splošna medicinaTest: Kako dobro skrbite za zaščito svoje kože pred soncem?26.7.2024Veste, kaj pomenijo kratice na sončnih kremah? Rešite test in preverite svoje znanje!
-
Žensko zdravjeLipedem: pogosto spregledana bolezen, ki ni debelost2.7.2024Lipedem je patološko stanje nabiranja maščobe zlasti na udih, ki je zaradi samega videza pogosto napačno diagnosticirano. Preberite več.
-
Družinska in splošna medicinaKaj je laringitis in kako ga zdraviti?19.6.2024Ste hripavi ali ste izgubili glas? Morda imate laringitis. Preberite, kaj so vzroki, kako prepoznati simptome, kako lahko težave lajšate doma in kdaj...
-
Šport in rekreacijaSamozavest se gradi z igrivostjo14.6.2024Mladi športniki in športnice se, ne glede na to, s katerim športom se ukvarjajo, soočajo s podobnimi težavami ali dilemami pri gradnji in krepitvi sam...
-
Duševno zdravjeDigitalni posvet: Spanje, nespečnost in zdravje16.5.2024Digitalni posvet o spanju.
-
Duševno zdravjeOtroški psiholog6.5.2024Psiholog za otroke in mladostnike (otroški psiholog) pomaga otrokom in mladostnikom pri reševanju težav z vedenjem, mišljenjem, čustvovanjem, osebnost...
-
Družinska in splošna medicinaAngina – vse, kar morate vedeti (2024)21.3.2024Kakšni so znaki angine, kako jo ločimo od gripe ter kakšna je razlika med bakterijsko in virusno angino. Preberite odgovore v zdravstvenem nasvetu.
-
Več za zdravjeKako do nasveta zdravnika na daljavo1.3.2024Kako do pogovora z zdravnikom, ko ste v stiski? Preberite pogovor z zdravnico, ki odgovarja na klice zavarovancev Zdravnika 360.
-
ZobozdravstvoRak ustne votline12.1.2024V ustni votlini je več različnih tkiv: sluznica, mišice, kosti, zobje, žleze slinavke, živci in žile. Celice teh tkiv se lahko potencialno spremenijo...
-
Žensko zdravjeVadba mišic medeničnega dna ‒ »Keglove vaje«9.1.2024Mišice medeničnega dna lahko zaradi različnih vzrokov oslabijo, kar slabša kakovost življenja. Smiselno jih je krepiti z izvajanjem vaj za krepitev me...
-
Duševno zdravjeMedvrstniško nasilje v šoli: kako ga prepoznati in se o njem pogovoriti21.12.2023Medvrstniško nasilje v šolah ima lahko resne posledice za žrtve, vključno z dolgotrajnimi vplivi na duševno zdravje in socialno prilagajanje. Kako ga...
-
Družinska in splošna medicinaHerpes zoster ‒ pasavec10.11.2023Herpes zoster ali pasavec je bolezen, pri kateri pride do reaktivacije virusne okužbe z varicella zoster virusom, s katerim smo se srečali že skorajda...
-
SpolnostKontracepcija po porodu26.9.2023Tudi po porodu, ko menstruacija še ni prisotna, obstaja možnost zanositve. Preberite, katera kontracepcija je najprimernejša.
-
Kronične bolezniKrvni raki15.9.2023Krvni raki so redke bolezni, katerih vzrokov za nastanek še ne poznamo dovolj dobro. Poznamo pa njihove znake, na katere morate biti pozorni.
-
ZobozdravstvoZobje in prehrana: vpliv genov ali dnevne izbire?28.8.2023Za zdravje svojih zob lahko veliko storimo sami, precej pa je odvisno tudi od genetike.
-
Družinska in splošna medicinaPravilno jemanje zdravil23.8.2023Pri zdravilih je pomembno, da jih vzamemo na pravilen način. Napačno jemanje lahko oslabi njihov učinek ali celo povzroči težje stranske učinke.
-
Otroci in mladostnikiLočitev in otroci17.7.2023Ločitev je življenjski dogodek, ki ne vpliva le na par, temveč ima tudi globoke posledice na otroke. Vseebi oa velja, da je "dobra" ločitev boljša od...
-
ZobozdravstvoUstni zadah7.7.2023Ustni zadah ali halitoza se pojavlja pri okoli 32 % ljudi. Slab zadah lahko prepoznamo sami, pogosteje pa nas na to opozori okolica.
-
Kronične bolezniParkinsonova bolezen in možnosti zdravljenja16.6.2023Parkinsonova bolezen je kronična napredujoča degenerativna bolezen, ki močno ovira življenja posameznika.
-
Družinska in splošna medicinaInkontinenca urina – ambulantna obravnava in zdravljenje12.6.2023Inkontinenca urina - nehoteno uhajanje urina. Težave se lahko pojavljajo v vseh življenjskih obdobjih, večja možnost za pojav pa je po 50 letu.
-
Žensko zdravjeTerapija z medicinskim laserjem v ginekološki ambulanti9.6.2023Laserji v medicini se uporabljajo že dolgo. Preverite, kje so najbolj učinkoviti.
-
Duševno zdravjeTest: Kako skrbite za svoje duševno zdravje?1.6.2023Rešite test in preverite, kako dobro skrbite za svoje duševno zdravje.
-
Duševno zdravjeSkrb za duševno zdravje koristi vam in vašemu delodajalcu12.5.2023Vsak človek se kdaj znajde v duševni stiski, ki vpliva na počutje in delo. Naša sogovornica se je soočila z družinsko stisko. Preberite, kako jo je re...
-
Več za zdravjeUveljavljanje zavarovanj Specialisti in Specialisti+10.5.2023Z zavarovanji za specialiste je naročanje na diagnostične postopke, specialistične preglede in rehabilitacijo hitro in učinkovito. Preverite.
-
Kronične bolezniAlergija na cvetni prah4.4.2023V pomladnem in poletnem času ima mnogo otrok in odraslih simptome preobčutljivosti na cvetni prah. Kako si pomagati?
-
Družinska in splošna medicinaSpanje, nespečnost in zdravje – odgovori na najpogostejša vprašanja29.3.2023Preberite odgovore strokovnjakov na najpogostejša vprašanja o spanju, nespečnosti, motnjah spanja in njihovem vplivu na zdravje.
-
Duševno zdravjeTest: Bi se lahko bolje naspali?14.3.2023Spite dobro ali vam noči krajšajo motnje spanja? Rešite test in preverite.
-
Več za zdravjeTest: Kako dobro poznate svoja zavarovanja?9.3.2023Preverite, kako dobro poznate zavarovanja in zavarovalniške izraze – rešite test.
-
Zdrava prehranaHygge po slovensko – prehrana pozimi6.3.2023Hygge je umetnost uživanja življenja v vsakem trenutku. Preberite si, kako lahko uživate v življenju v hladnejših mesecih.
-
Družinska in splošna medicinaKaj moti vaš spanec?6.3.2023Potreba po spanju je ena od najosnovnejših potreb organizma. Med spanjem potekajo nekateri biološki procesi, ki so v času budnosti večinoma neaktivni.
-
Kronične bolezniZgodnje odkrivanje demence2.3.2023Demenco lahko z naprednimi diagnostičnimi postopki odkrijemo že v zgodnjih fazah razvoja. Pravočasno ukrepanje lahko upočasni napredovanje bolezni.
-
Več za zdravjeKako do specialista brez obiska osebnega zdravnika?23.2.2023Z zavarovanjema Specialisti in Specialisti+ lahko odslej do specialista pridete brez napotnice osebnega zdravnika. Razširili smo tudi nabor specialnos...
-
Družinska in splošna medicinaPovišan krvni tlak – kaj pa zdaj?9.2.2023Povišan krvni tlak lahko vodi v različne zdravstvene težave, zato je pomembno, da spremljamo svoj krvni pritisk. Preberite, zakaj.
-
Družinska in splošna medicinaMotnje dihanja v spanju - obstruktivna apneja30.1.2023Podatki kažejo, da je prevalenca smrčanja pri odraslih med 30 % do 40 %. Pogosteje smrčijo kadilci ter moški s prekomerno telesno težo.
-
Šport in rekreacijaBolečine v hrbtu ter predmenopavza in menopavza24.1.2023V času predmenopavze in menopavze se pri ženskah poveča možnost bolečin v hrbtu. Preverite zakaj je temu tako in kako se bolečinam izogniti.
-
Družinska in splošna medicinaSrce: središče našega zdravja20.1.2023Na kaj pomislite, ko zaslišite besedo srce? Asociacij je veliko, na kratko bi jo lahko opisali kot osrednjo črpalko, ki poganja kri po telesu.
-
Šport in rekreacijaTest: Se znate izogniti poškodbam pri zimskih dejavnostih?13.1.2023Najpogostejše so poškodbe na smučanju in pri drugih športih, pa tudi zdrsi ali padci. Znate preprečiti poškodbe pozimi? Preverite v testu.
-
Zdrava prehranaPrehranska dopolnila23.12.2022Oglejte si v čem se prehranska dopolnila razlikujejo od zdravil ter preberite, kako izbrati pravo prehransko dopolnilo zase.
-
Poslušajte svoje teloPoslušajte svoje telo: poskrbite za zobe, še preden začutite bolečino19.12.2022Bleščeč nasmeh še ni zagotovilo, da so vaši zobje zdravi. Naučite se prepoznati znake zobnih bolezni in poskrbite za zobe, še preden začutite bolečino...
-
OdvisnostiOdvisnost od alkohola14.12.2022Že razmišljate o novoletnih zaobljubah? Morda si lahko postavite izziv, da se za nekaj časa odrečete alkoholu.
-
Poslušajte svoje teloPoslušajte svoje telo: kaj pomenijo bolečine v hrbtu?7.12.2022Bolečine v hrbtu lahko močno otežujejo vsakdan posameznika, zato jih je potrebno ustrezno zdraviti oziroma še bolje, preprečiti. Preverite, kako.
-
Otroci in mladostniki7 mitov o motnjah hranjenja pri otrocih in mladostnikih6.12.2022Ljudje imamo o motnjah hranjenja pogosto povsem napačno predstavo, zato o tej temi v družbi krožijo številni miti ter neresnice. V nasvetu si preberit...
-
Otroci in mladostnikiAnoreksija nervoza pri otrocih in mladostnikih30.11.2022Anoreksija nervoza je bolezen, ki se kaže kot namerno ali nenamerno uživanje premajhne količine hrane. Posledica je podhranjenost, pri kateri imajo la...
-
Poslušajte svoje teloPoslušajte svoje telo: kaj sporočajo bolečine v trebuhu?23.11.2022Bolečine v trebuhu lahko nakazujejo najrazličnejša stanja. Običajno "krivca" za bolečine najdemo v svoji prehranjevalnih in drugih navadah, v nekateri...
-
Kronične bolezniSladkorna bolezen11.11.2022Sladkorna bolezen ali diabetes lahko povzroča okvare različnih organov. Z zdravljenjem bolezni bistveno izboljšamo kakovost življenja pacienta.
-
Žensko zdravjeTežave s prebavo in želodcem v nosečnosti7.11.2022Med nosečnostjo so pogoste težave z želodcem in prebavo. Preverite, kako je potrebno težave lajšati, da ne pride do hujših zapletov.
-
Družinska in splošna medicinaBolečine v želodcu – odgovori na najpogostejša vprašanja25.10.2022Preberite odgovore strokovnjakov na najpogostejša vprašanja o bolečinah v želodcu, njihovih vzrokih in posledicah.
-
Več za zdravjeVrste zdravstvenih napotnic – kako ukrepati18.10.2022Zdravnik vam je izdal napotnico. Preverite, kaj morate imeti v mislih, da se boste lahko pravočasno naročili in kako hitro lahko pričakujete pregled....
-
Več za zdravjeKoliko vas stane bolniška odsotnost?10.10.2022Bolniška odsotnost z dela lahko bistveno vpliva na vaše prihodke. Zato je pomembno, da čim prej okrevate.
-
Družinska in splošna medicinaPoznate simptome GERB-a oziroma refluksne bolezni?3.10.2022Refluksna bolezen je skrajšan izraz za gastroezofagealno refluksno bolezen – GERB. Gre za simptome, ki jih povzroči želodčna kislina v požiralniku.
-
Otroci in mladostnikiBolečine v hrbtu pri otrocih in mladostnikih28.9.2022Z bolečinami v hrbtu se soočajo tudi otroci in mladostniki, običajno v obdobju v katerem je njihova rast najbolj intenzivna. Preverite zakaj pride do...
-
Šport in rekreacijaKako fit ste – preverite sami8.9.2022Da se ob vsakdanjih aktivnostih ne utrudite prehitro, je bistveno, da ste telesno vzdržljivi. Preverite tudi ostale prednosti dobre fizične pripravlje...
-
Žensko zdravjeEndometrioza31.8.2022Endometrioza se v povprečju pojavi pri vsaki deseti ženski in povzroča boleče menstruacije ter spolne odnose, lahko tudi neplodnost. Preverite možnost...
-
Družinska in splošna medicinaVnetje oči18.8.2022Vnetje očesa je zaščitni odziv telesa proti potencialno škodljivim dejavnikom. Oglejte si značilne simptome pri vnetju oči.
-
ZobozdravstvoPoskrbite za zobe brez visokih stroškov12.8.2022Ob obisku zobozdravnika je potrebno številne posege, kot so čiščenje zobnega kamna, peskanje zob in bele zalivke doplačevati. Z zavarovanjem Zobje to...
-
Družinska in splošna medicinaKrčne žile in kako jih obvladati8.8.2022Osebe s krčnimi žilami pestijo občutek težkih nog in bolečine ter otekline spodnjih udov. Na katere dejavnike, ki povečujejo možnost nastanka krčnih ž...
-
Otroci in mladostnikiZaprtost pri otrocih2.8.2022S težavami pri odvajanju blata se srečujejo tako odrasli kot tudi otroci. V izogib zapletom, se splača zaprtje odpraviti čim hitreje.
-
Družinska in splošna medicinaAlergija na sonce18.7.2022Srbi, skeli, peče – to so obrazi alergije na sonce. Fotordermatoza praviloma ni nevarna, je pa precej neprijetna. Znate ukrepati, ko se pojavi?
-
Družinska in splošna medicinaOkužbe s hrano in vodo na počitnicah13.7.2022Znate poskrbeti, da boste tudi počitnicah uživali varno hrano in pijačo, ki vam ne bo pokvarila dopusta? Preberite nasvet.
-
Duševno zdravjeKateri psihoterapevt je najboljši za vas4.7.2022Razmišljate o psihoterapiji, vendar ne veste, kako izbrati pravega psihoterapevta zase? Preberite več o tem v nasvetu.
-
Duševno zdravjePsiholog, psihiater, psihoterapevt, kdo je kdo1.7.2022Kakšna je razlika med psihologom, psihiatrom in psihoterapevtom? Koga obiskati, kadar smo v stiski? Preberite nasvet strokovnjaka.
-
Zdrava prehrana4 koraki za zdravo starost16.6.2022Preberite, kako lahko s 4 koraki za zdravo starost že danes poskrbite za zdrave kosti in sklepe, dobro mišično maso in stabilno hojo.
-
Covid-19Bolečine v hrbtu po bolezni30.5.2022Gripa, koronavirusna okužba in druge virusne okužbe lahko povzročajo bolečine v hrbtu in sklepih ter mišicah, ki lahko vztrajajo še dolgo po bolezni....
-
Več za zdravjePoznate svoja zdravstvena zavarovanja?13.5.2022Razlike med dopolnilnim, dodatnim in obveznim zdravstevnim zavarovanjem je dobro poznati, da pri obisku zdravnika ne bo sledilo presenečenje.
-
Več za zdravjeHitro v formo po poškodbi in bolezni1.5.2022Predstavljamo izkušnje zavarovancev, ki so spoznali, kako dragoceni in pomembni so hitra diagnoza, zdravljenje in okrevanje.
-
Družinska in splošna medicinaNavzkrižna alergija – ko je treba biti še bolj pozoren14.4.2022Alergije so v današnjem času precej pogoste. Obstaja cela vrsta alergij, ki jih povzročajo najrazličnejši alergeni. Ali veste, kaj so navzkrižne alerg...
-
Družinska in splošna medicinaBolečine v hrbtu – odgovori na najpogostejša vprašanja5.4.2022Štirje od petih ljudi vsaj občasno čutijo bolečino v hrbtu. Ne smemo je jemati kot del vsakdana, saj se brez ukrepanja praviloma stanje le še poslabša...
-
Kronične bolezniDigitalni posvet o bolečinah v hrbtu31.3.2022Čutite bolečine v hrbtu? V tem primeru niste sami. In če vam hrbet za zdaj še služi, žal to še ni zagotovilo, da bo tako tudi vnaprej. Kar 8 od 10 lju...
-
Duševno zdravjeNanašalno-paranoidna pozicija10.3.2022Nanašalno-paranoidna pozicija se pojavi, ko ima oseba občutek, da prejme premalo pozornosti. Preberite več.
-
Šport in rekreacijaKrožna vadba z elastiko10.3.2022Oglejte si slikovni prikaz vaj za kirepitev mišic celega telesa, ki so najboljša preventiva pred nastankom bolečin ali za njihovo odpravljanje.
-
Duševno zdravjePotreba po pozitivni pozornosti8.3.2022Ste se že kdaj vprašali, zakaj se ljudje družimo? Preberite razmišljanje psihiatra Klemna Rebolja, o druženju, medsebojnih odnosih ter pozornosti, ki...
-
Duševno zdravjeSamopoškodbeno vedenje8.3.2022Samopoškodbeno vedenje se pojavlja predvsem pri mladih, ki težko prepoznavajo in izražajo svoja čustva. Preberite, kje se običajno skrivajo vzroki za...
-
Moško zdravjeMoški in zdravje: od malčkov do odraslih moških8.3.2022Življenjska doba pri moških je v povprečju 5,5 leta krajša kot življenska doba pri ženskah (78,5 v primerjavi s 84 leti). Zakaj je temu tako?
-
Duševno zdravjeHipohondrija1.3.2022Hipohondrija je motnja, zaradi katere je človek zaskrbljen, da je tako ali drugače resno telesno bolan. Preberite si več o tej bolezni.
-
Zdrava prehranaŠčitnica: zdravje in prehrana metuljčice našega telesa22.2.2022Ščitnica je žleza v obliki metulja, katere nepravilno delovanje lahko vpliva na delovanje drugih organov in na splošno zdravje.
-
Šport in rekreacijaVadba po srčnem infarktu15.2.2022Za vadbo je pomembno, da je pravilno načrtovana in primerno zahtevna za posameznika. Taka vadba ima pozitiven učinek na srce ter na ožilje.
-
Zdrava prehranaMiti in resnice o prehrani, prehranjevanju in dietah8.2.2022V članku nam avtorica zapisa predstavi pogoste dileme ter dejstva, ki se tičejo prehrane. Vabljeni k branju.
-
Družinska in splošna medicinaKako izboljšati svoj imunski sistem1.2.2022Dovzetnost za okužbe je odvisna od našega imunskega sistema. Kako lahko torej poskrbimo, da bo ta deloval dobro in nas branil pred okužbami?
-
OdvisnostiOdvisnost od odnosov (soodvisnost)25.1.2022Kadar govorimo o odvisnostih, je pogosto prva slika alkohol in druge nedovoljene droge. Šele nato si predstavljamo nekemične odvisnosti.
-
Kronične bolezniNespečnost18.1.2022Spanje je zelo pomemben del našega življenja. Kakovosten spanec ugodno vpliva na naše duševno, telesno in čustveno zdravje.
-
Zdrava prehranaDomača lekarna pri težavah s kožo, nohti in lasmi18.1.2022Koža je največji organ telesa, ki je stalno pod vplivom zunanjih dejavnikov, ima pa tudi številne funkcije.
-
Otroci in mladostnikiPovečana žrelnica (hipertrofija žrelnice)12.1.2022Žrelnica je limfatično tkivo v nosnem delu žrela. Pri majhnih otrocih se lahko poveča do mere, ko prične ovirati dihanje skozi nos.
-
Šport in rekreacijaResnice in pasti nizkohidratnih diet4.1.2022V zadnjem času se je pojavil trend uživanja hrane z nizko vsebnostjo ogljikovih hidratov ter visoko vsebnostjo beljakovin oz. maščob.
-
Duševno zdravjeSimptomi govorijo27.12.2021Naloga psihiatrov ni le omilitev simptomov, ki jih povzročajo psihične motje ampak tudi raziskovanje, kaj telo sporoča prek specifične motnje.
-
Zdrava prehranaRak: preventiva in podpora pri kurativi24.12.2021Ko človek dobi diagnozo rak, običajno doživi šok, ki je prepreden s strahom. Nenehoma si postavlja vprašanje: kaj me čaka?
-
Duševno zdravjeKdaj do psihoterapevta?14.12.2021Vsak izmed nas zazna stisko, kadar se podaja v nekaj novega, neznanega. Tako je tudi, kadar razmišljamo, da bi šli na psihoterapijo.
-
Šport in rekreacijaMožganska kap in gibanje7.12.2021Možganska kap je zelo nevarno stanje. Umrljivost zaradi možganske kapi je pri samem vrhu. Gre za nenaden dogodek v osrednjem živčevju.
-
Šport in rekreacijaSmučarske poškodbe in njihova preventiva30.11.2021Smučanje velja za enega izmed najbolj priljubljenih športov. Tako kot pri vseh športih so tudi pri smučanju možne poškodbe.
-
Družinska in splošna medicinaVnetja v mali medenici19.11.2021Bolečine v spodnjem delu trebuha so simptom različnih obolenj. Lahko gre za vnetna stanja, ki so povezana z rodili.
-
Moško zdravjeMOVEMBER – mesec preventive za moško zdravje16.11.2021Movember je svetovni dobrodelen dogodek, med katerim si ljudje v znak podpore cel mesec november pustijo rasti brke. Na kaj opozarja MOVEMBER?
-
Žensko zdravjeDogodek Ženska zrela leta – dodatna vprašanja15.11.2021Na spletnem dogodku »Ženska zrela leta: čas za zdravje, zadovoljstvo in zase« je pogovor tekel o spremembah telesnega in duševnega zdravja.
-
ZobozdravstvoKako zdravi so vaši zobje?12.11.2021Ali vestno skrbite za higieno zob? Ste pozorni tudi, ko se pojavi zobobol? Preverite, kako zdravi so vaši zobje.
-
Družinska in splošna medicinaSkrb za jetra med prazniki10.11.2021Jetra so zelo hvaležen organ, a na žalost se z njimi ukvarjamo le, ko pride do težav z njimi. Spoznajte, kako skrbeti za svoja jetra.
-
Žensko zdravjeMenopavza in prehrana3.11.2021V času menopavze se v telesu ženske dogajajo velike spremembe, ki so bolj ali manj povezane s padcem ženskih hormonov, estrogenov.
-
ZobozdravstvoDigitalni posvet: Zobje - da drobne težave ne postanejo velik problem2.11.2021Lep nasmeh opazimo na prvi pogled. Kaj pa zdravega? Oglejte si posnetek pogovora o zdravju zob s strokovnjaki.
-
Družinska in splošna medicinaPutika – bolezen obilja29.10.2021Putika je bolezen, katere simptomi se prvič pojavijo že v Hipokratovih zapisih. Pogosteje jo začnejo omenjati v zapisih iz 17. stoletja.
-
Žensko zdravjePerimenopavza in menopavza25.10.2021Rodno obdobje oziroma čas, ko lahko spočnejo in dobijo otroke, je za ženske krajše kot za moške.
-
Žensko zdravjeDigitalni posvet o ženskih zrelih letih21.10.2021Zrela leta so za številne ženske zahtevna, a hkrati razburljiva. V digitalnem posvetu preverite, katere spremembe prihajajo po štiridesetem letu se v...
-
Družinska in splošna medicinaUrični artritis13.10.2021Urični atritis ljudje bolje poznamo pod imenom protin ali putika. Nastane zaradi povečane tvorbe ali zmanjšanega izločanja sečne kisline z urinom.
-
Žensko zdravjeŽenska zrela leta: čas za zdravje, zadovoljstvo in sebe12.10.2021Po štiridesetem se v ženskem telesu začnejo dogajati številne spremembe. Te so lahko naporne, tudi nevarnost za bolezni se žal poveča.
-
Šport in rekreacijaSarkopenična debelost5.10.2021Z daljšanjem življenjske dobe se povečuje število kronično nenalezljivih bolezni, katerih glavni vzroki za nastanek so nezdrav način življenja.
-
Duševno zdravjeStiske mladostnikov so resne, pogovori z njimi pa nujni1.10.2021Mladostniki imajo vse več težav z depresijo in anksioznostjo. Že pred epidemijo stanje ni bilo dobro, v času epidemije pa so se težave povečale.
-
Otroci in mladostnikiDigitalni posvet: Mladostniki in depresija30.9.2021Kako pomagati najstniku, da gre dobro skozi proces odraščanja, kako na mlade vpliva čas epidemije in socialne izolacije, kako pristopiti k najstniku,...
-
Družinska in splošna medicinaPrehranjevanje dojenčka in malčka27.9.2021Prehrana je eden od najpomembnejših dejavnikov, ki vplivajo na zdravje in počutje. Pravilna prehrana je še pomembnejša v obdobju zgodnjega otroštva.
-
Duševno zdravjeKo zdravo prehranjevanje in mišičast videz prerasteta v obsedenost20.9.2021Sodoben način življenja je privedel do večje pojavnosti psihosomatskih obolenj in motenj hranjenja. Preverite, zakaj.
-
Žensko zdravjeBenigne spremembe na rodilih14.9.2021Obisk ginekologa je vedno stresen dogodek. Vsaka od nas drži pesti, da bo vse dobro. Preberite, kaj storiti, ko morda ni vse v redu.
-
Duševno zdravjeStiske mladostnikov so resne. Prepoznajte jih.8.9.2021V zadnjih 40 letih se je tveganje za pojav depresije in anksioznosti pri mladostnikih podvojilo. Če kdaj, potem moramo biti starši zdaj še bolj pozorn...
-
Otroci in mladostnikiUporaba zaslonov pri predšolskem otroku31.8.2021Tudi slovenski otroci po raziskavah veliko časa preživijo pred zasloni. Kdaj je preveč?
-
Duševno zdravjeDepresija27.8.2021Depresija je pogosta čustvena motnja, ki se kaže na različne načine, vselej pa vpliva na človeka v celoti.
-
Duševno zdravjeZdravi možgani24.8.2021Ste kdaj zaslišali neko melodijo ali pa zavohali dišavo, ki je takoj priklicala nek spomin ali vas spomnila na osebo iz preteklosti?
-
Družinska in splošna medicinaVsi obrazi migrene, 2. del20.8.2021Ko pacient ugotovi, da migrena pomembno vpliva na njegovo življenje, ne sme odlašati z obiskom zdravnika, saj obstajajo številne možnosti zdravljenja.
-
Družinska in splošna medicinaVsi obrazi migrene, 1. del17.8.2021Ko sicer zdrava ženska srednjih let, bolnica z migreno, počasi s sklonjeno glavo stopi skozi vrata moje ordinacije, takoj vem, koliko je ura.
-
Družinska in splošna medicinaTežave s črevesjem4.8.2021Ste kdaj občutili izredno napihnjenost, neprijetne težine oziroma bolečine v želodcu ali se morda nenehno bojujete z zaprtostjo oziroma drisko?
-
Šport in rekreacijaZdravljenje poškodovanih meniskov – konzervativno ali operativno?30.7.2021V članku vam bomo predstavili, kako poteka zdravljenje poškodovanega meniskusa z dokazi podprtimi, modernimi fizioterapevtskimi pristopi.
-
Zdrava prehranaNadomeščanje vitaminov26.7.2021Vitamini so esencialne snovi, ki jih naše telo ni sposobno samo tvoriti, skrbijo pa za normalen razvoj in delovanje našega telesa.
-
Družinska in splošna medicinaFototoksični in fotoalergijski dermatitis22.7.2021Ozaveščenost o vplivu UV-sevanja na pojav oblik kožnega raka je v zadnjih desetletjih vse večja.
-
Zdrava prehranaPravilna prehrana20.7.2021Če ste v zadnjem času pridobili kakšen odvečni kilogram ali vas ti pestijo že dlje časa, je morda ravno sedaj pravi trenutek, da se odločite za spreme...
-
Otroci in mladostnikiMladostniki in depresija14.7.2021Za boljše razumevanje razvoja duševnih motenj pri mladostniku je potrebno najprej razumeti sam proces dozorevanja in odraščanja mladostnikov.
-
Šport in rekreacijaVadba pri fibromialgiji13.7.2021Veliko dokazov podpira teorijo, da je telesna vadba dobro orodje pri bojevanju z fibromialgijo. Pomembno pa je pravilno doziranje vadbe.
-
Družinska in splošna medicinaFibromialgija – bolezen 21. stoletja9.7.2021Po podatkih Nacionalnega združenja za fibromialgijo približno 10 milijonov Američanov oziroma 3 % do 6 % svetovne populacije.
-
Šport in rekreacijaPoškodbe ramenskih tetiv30.6.2021Ramenski sklep je eden izmed najbolj kompleksnih sklepov našega telesa, zaradi svoje zgradbe pa je med najbolj gibljivimi in najbolj nestabilnimi.
-
Žensko zdravjeObravnava neplodnosti pri ambulantnem ginekologu22.6.2021O neplodnosti govorimo, ko pri paru ne pride do zanositve po 12 (6 če je ženska starejša od 35 let) mesecih rednih, nezaščitenih spolnih odnosov.
-
Šport in rekreacijaDigitalni posvet: Stebri zdravja10.6.2021Glavni trije stebri zdravja so gibanje, prehrana in duševno zdravje. Če je načet en steber zdravja, je pritisk na druga dva lahko hitro premočan.
-
Prva pomočPrva pomoč – Temeljni postopki oživljanja (TPO)9.6.2021Ali poznate temeljne postopke oživljanja (TPO)? To so ključne ali temeljne metode, ki lahko rešijo življenje. Vabljeni k branju članka.
-
OdvisnostiPasti uživanja alkohola25.5.2021Pitje se zazdi problematično šele takrat, ko ovira vsakodnevno funkcioniranje, sicer pa je sprejeto kot nekaj prijetnega. Pa je res tako?
-
Družinska in splošna medicinaDigitalni posvet: Sonce in melanom10.5.2021Prisluhnite digitalnem posvetu z Ano Škoberne, dr. med., spec. dermatovenerologije, s katero smo govorili o posledicah izpostavljenosti UV sevanju.
-
Duševno zdravjeMiti in resnice o psihoterapiji7.5.2021Pri psihoterapiji ne gre le za pomoč ljudem z duševnimi motnjami, temveč tudi tistim, ki čutijo potrebo po raziskovanju svojega notranjega sveta.
-
Otroci in mladostnikiIzpuščaji pri otroku – nalezljive bolezni4.5.2021Izpuščajne bolezni pri otrocih so dokaj pogoste in velikokrat razlog, da poiščemo zdravniško pomoč. Preberite več.
-
Duševno zdravjeIzgorelost26.4.2021V današnjem času, ki je povezan s stalnim hitenjem, številnimi zahtevami ter malo prostega časa, dobiva izgorelost pandemične razsežnosti.
-
Covid-19Nove ugotovitve o bolezni covid-19 pri nosečnicah20.4.2021Leto dni po razglasitvi pandemije covida-19 imamo veliko več informacij o virusu in bolezni ter o zapletih in preventivnih ukrepih pri nosečnicah.
-
Družinska in splošna medicinaDigitalni posvet: Alergije v spomladanskem času13.4.2021Oglejte si posvet na katerem smo s strokovnjakinjo asist. dr. Polono Mlakar, dr. med., spec. interne medicine, govorili o senenem nahodu in alergijah....
-
Duševno zdravjeSpoznajte medicinsko hipnozo6.4.2021Medicinska hipnoza je najstarejša znana oblika psihoterapevtske pomoči, ki jo kot metodo zdravljenja priznavajo tudi zdravniške organizacije po svetu.
-
Družinska in splošna medicinaSpomladanska utrujenost29.3.2021Utrujenost in izčrpanost sta pogosta pojava. Po nekaterih ocenah petina ljudi navaja utrujenost. Preverite, zakaj.
-
Covid-19Covid-19 in otroci23.3.2021Posledice pandemije obsegajo tudi posledice ukrepov, ki so negativno vplivale na izobrazbo otrok, njihov kognitivni, socialni in psihofizični razvoj.
-
Šport in rekreacijaPosledice izpada rekreacije pri otrocih in mladostnikih v času pandemije18.3.2021Čas pandemije je povzročil izpad organizirane vadbe pri otrocih in mladostnikih. Kakšen vpliv ima to na motoriko in psiho otrok in mladostnikov?
-
Družinska in splošna medicinaPlacebo učinek in njegove skrivnosti16.3.2021Moč placeba je v resnici moč našega uma, včasih pa samo stvar naključja, saj težave tudi brez intervencije marsikdaj minejo.
-
Prva pomočPrva pomoč – tujek v dihalih10.3.2021Tujek v dihalih spada med redke ter potencialno dobro rešljive dogodke, ki lahko v nasprotnem primeru privedejo do nepričakovane smrti.
-
Šport in rekreacijaDigitalni posvet o bolečinah v križu2.3.2021Na posvetu je asist. dr. Maja Frangež, dr. med., specialistka fizikalne in rehabilitacijske medicine, govorila o težavah v križu in predstavila vaje.
-
Kronične bolezniRevmatoidni artritis1.3.2021Za revmatoidnem artritisom zboli približno 1 odstotek prebivalstva. Najpogosteje se pojavi med 30. in 55. letom, pogosteje pri ženskah.
-
Duševno zdravjePosttravmatska stresna motnja in telesni spomin23.2.2021Jedro ali izvor posttravmatske stresne motnje je stres. Stres je fiziološki in psihični odziv posameznika na dogodke, ki nam predstavljajo grožnjo.
-
ZobozdravstvoDigitalni posvet: Pomen ustne higiene16.2.2021Na digitalnem posvetu smo spregovorili o ustni higieni v različnih starostnih obdobjih ter o različnih pripomočkih za čiščenje zob.
-
Duševno zdravjeAromaterapija15.2.2021Aromaterapija ali terapija z eteričnimi olji je del holističnega pristopa, kjer uporabljamo aromatična olja v skrbi za boljše počutje in zdravje.
-
OdvisnostiKajenje1.2.2021Kajenje tobaka je škodljivo za zdravje. Skoraj ni organa, na katerega kajenje ne bi negativno vplivalo. Kajenje povzroča obolevnost kadilcev ter tudi...
-
OdvisnostiDigitalni posvet: Vpliv kajenja na zdravje29.1.2021Na digitalnem posvetu smo govorili o škodljivosti kajenja ter pomembnosti odvajanja od kajenja in pomoči, ki je kadilcem pri odvajanju na voljo.
-
Družinska in splošna medicinaPraktični nasveti za bolnike s seboroičnim dermatitisom26.1.2021Če imate težave s seboroičnim dermatitisom, si lahko v veliki meri pomagate sami s pravilno nego kože.
-
Družinska in splošna medicinaBolezen kože – seboroični dermatitis26.1.2021Seboroični dermatitis je pogosta, nenevarna bolezen kože. Preberite, kako jo prepoznati in si pomagati.
-
Žensko zdravjeRak materničnega vratu19.1.2021Rak materničnega vratu je težka bolezen, ki je bila še pred nekaj desetletji najpogostejši rak med ženskami v razvitem svetu; v nekaterih predelih man...
-
Kronične bolezniKronična vnetna črevesna bolezen14.1.2021Kronična vnetna črevesna bolezen je stanje kroničnega vnetja v črevesni steni in zajema dve različni entiteti – Chronovo bolezen in ulcerozni kolitis.
-
Šport in rekreacijaMišična oslabelost po poškodbi ali dolgotrajni imobilizaciji14.1.2021Mišična masa in moč sta zelo pomembni za naše normalno funkcioniranje, zato je hitro okrevanje v primeru mišične oslabelosti zelo pomembno.
-
Duševno zdravjeObčutek lastne vrednosti5.1.2021Občutek lastne vrednosti obsega posameznikova pozitivna in negativna stališča do sebe in občutja, s katerimi se doživlja in ki usmerjajo njegovo ravna...
-
Duševno zdravjePraznična depresija22.12.2020December je mesec pričakovanj, obarvan z mnogimi zabavami, druženji in seveda prazniki. Je mesec, ki odnese staro in prinese novo leto. Je čas, ko v n...
-
Družinska in splošna medicinaUpad mišične mase v starosti22.12.2020Starostni upad mišične mase ali sarkopenija je eden najpogostejših razlogov za pešanje starostnika in posledično izgubo samostojnosti.
-
Duševno zdravjeRazbremenilni pogovor16.12.2020Vam pogovor s prijateljem o vaših težavah in stiskah pomaga, da se bolje počutite? Verjetno bi večina odgovorila pritrdilno. Pogosto celo začutimo po...
-
Prva pomočMožganska kap15.12.2020Po SSKJ je káp naglo prenehanje delovanja življenjsko pomembnih organov zaradi krvavitve ali zamašitve žile. V tem primeru gre za možgane. Do možgansk...
-
Otroci in mladostnikiDigitalni posvet o poškodbah s pirotehničnimi sredstvi9.12.2020V digitalnem posvetu sta sodelovala specialist plastične, rekonstrukcijske in estetske kirurgije prof. dr. Uroš Ahčan, dr. med. in poškodovanec, ki mu...
-
Covid-19Okrevanje po covid-199.12.2020Covid-19 je zelo raznolika virusna okužba, za katero je in bo zbolelo pomembno število ljudi. Prav zaradi raznolikosti okužbe je tudi okrevanje zelo r...
-
Covid-19Covid-19 – koristne informacije za vsakogar9.12.2020Preberite koristne informacije o Covid-19. Vse, kar ste želeli vedeti in kar je pomembno o koronavirusu.
-
Družinska in splošna medicinaVirusne bradavice9.12.2020Virusne bradavice so pogosta nalezljiva bolezen. Povzročajo jih HPV virusi, ki se med ljudmi prenašajo z dotikom in s predmeti, na katerih se virusi n...
-
Moško zdravjeDigitalni posvet o težavah pri dihanju skozi nos26.11.2020Dihanje skozi nos omogoča ogrevanje, čiščenje in povečanje vlažnosti zraka, hkrati pa povečuje zmožnost porabe kisika. O težavah in rešitvah pri dihan...
-
Kronične bolezniPljučni rak26.11.2020Pljučni rak je najpogostejše rakavo obolenje na svetu in najpogostejši vzrok smrti za rakom pri moških. V Sloveniji predstavlja pljučni rak 12 odstotk...
-
Duševno zdravjeVpliv stresa na naše zdravje24.11.2020Stres ima lahko pomembne in daljnosežne posledice za naše zdravje, saj lahko učinkuje tako na naše telesno kot tudi duševno zdravje. Tako je izjemno p...
-
Družinska in splošna medicinaTinitus – šumenje v ušesu17.11.2020Tinitus je strokovno poimenovanje za šumenje, piskanje, ropotanje in druge zvoke v enem ali obeh ušesih. Preverite, kako ravnati, če vas muči tinitus....
-
Šport in rekreacijaRamenski sklep – zdravljenje poškodb in bolezni10.11.2020Ramenski sklep je po svoji funkciji in obliki kroglast sklep in ima med vsemi sklepi v človeškem telesu največjo gibljivost.
-
Žensko zdravjeDojenje po kirurških posegih na dojkah10.11.2020Kirurški posegi na dojkah pri mladih ženskah so zelo različni, zaradi različnih vzrokov (indikacij) in ne predstavljajo kontraindikacije za dojenje, u...
-
Žensko zdravjeDigitalni posvet o rekonstrukciji dojke po raku6.11.2020Rekonstrukcija dojke po mastektomiji je postala pomemben del zdravljenja raka dojke, za katerim v razvitem svetu zboli vsaka osma ženska. Z rekonstruk...
-
Duševno zdravjeSočutna utrujenost3.11.2020Sočutna utrujenost je oblika psihične in telesne utrujenosti, ki je povezana s čustvenim stresom (dolgotrajnim ali hudim) na delovnem mestu. V svetu s...
-
Žensko zdravjeIzpadanje las pri ženskah27.10.2020Izpadanje las po ženskem tipu se pojavlja pri odraslih ženskah. Prizadelo naj bi okoli 19 % žensk, praviloma pa postane izpadanje las izrazito po meno...
-
Žensko zdravjeCepljenje v nosečnosti27.10.2020Cepljenje je najboljša obramba pred nalezljivimi boleznimi in eden največjih uspehov medicine, s katerim se je in se še vedno prepreči več milijonov s...
-
Duševno zdravjeNenehne skrbi in 3 preprosti načini, kako si lahko pomagamo21.10.2020Povsem človeško je, da imamo skrbi, vendar pa se lahko kakovost življenja močno spremeni, če so skrbi nenehne. Postanemo lahko nemirni, negotovi in pr...
-
Žensko zdravjeUtrujenost pri ženskah20.10.2020Dolgotrajna utrujenost ima lahko v ozadju pomembe vzroke, ki jih je treba raziskati in odpraviti. Preberite, katere.
-
Žensko zdravjeRak dojk16.10.2020Mesec oktober je že od leta 1985 mednarodni mesec osveščanja o raku dojk. Simbolizira ga roza pentlja, mesec pa je imenovan tudi roza ali rožnati okto...
-
Žensko zdravjeDigitalni posvet o pomenu zgodnjega odkrivanja raka dojk15.10.2020Na digitalnem dogodku je mag. Kristijana Hertl, dr. med. predstavila pomen samopregledovanja pri zgodnjem odkrivanju raka dojk. Predstavila je tudi pr...
-
Prva pomočPrva pomoč – poškodba glave13.10.2020S poškodbo glave, tako ali drugačno, smo se skoraj gotovo že vsi srečali. In prav tako smo se gotovo srečali z določeno mero strahu ob tem. Posebno, k...
-
Družinska in splošna medicinaUtrujenost6.10.2020Utrujenost poznamo vsi. Pojavita se želja po počitku in zmanjšana učinkovitost zaradi pretiranega napora, obremenitve ali zaradi bolezni. Lahko so pri...
-
Družinska in splošna medicinaHiperholesterolemija – povišana vrednost holesterola v krvi6.10.2020Holesterol je vrsta maščobe, ki jo imamo vsi v telesu in je nujna za življenje. Za zdravje so škodljive povišane vrednosti holesterola v krvi, preberi...
-
Žensko zdravjeDigitalni posvet z ginekologinjo o poporodnem obdobju2.10.2020V večini primerov je za rešitev dilem, s katerimi se nosečnice soočajo po porodu, potreben le pogovor s strokovnjakom ali z bližnjo osebo, ki ji žensk...
-
Družinska in splošna medicinaRosaceja – bolezen kože obraza29.9.2020Rosacea je pogosta, kronična, nenalezljiva bolezen kože obraza. Prizadene enega od 10 odraslih ljudi. Pogosteje za njo zbolijo svetlopolti ljudje.
-
Moško zdravjeIzpadanje las22.9.2020Izguba las je normalen pojav, ki se pojavi s staranjem, v nekaterih primerih pa je lahko posledica bolezenskega dogajanja. Preverite razloge.
-
Kronične bolezniDigitalni posvet o demenci21.9.2020Demenca je bolezen, ki bo v naši družbi čedalje bolj prisotna in pomembno je, da se o njej odkrito pogovarjamo. Na digitalnem posvetu smo z nevrologom...
-
Žensko zdravjeDebelost v nosečnosti17.9.2020Debelost v nosečnosti poveča tveganja za zaplete tako v nosečnosti kot pri porodu. Preberite, zakaj.
-
Družinska in splošna medicinaPovišana telesna temperatura – kdaj k zdravniku?16.9.2020Povišana telesna temperatura ali vročina je pogost vzrok, zaradi katerega ljudje iščemo zdravniško pomoč. Telesno temperaturo običajno merimo pod pazd...
-
Žensko zdravjePriporočeno pridobivanje telesne teže v nosečnosti9.9.2020Prekomerno pridobivanje teže v nosečnosti ima lahko dolgoročen škodljiv vpliv, tako na matere kot na otroke. Preberite, zakaj.
-
SpolnostPomanjkanje ali odsotnost spolne želje8.9.2020O spolnih motnjah navadno neradi govorimo, saj še vedno veljajo za tabu temo. Pa vendarle težave pestijo precejšnje število žensk in moških.
-
Šport in rekreacijaŠportna rekreacija in z njo povezane poškodbe4.9.2020Športna rekreacija je pomembna za vzdrževanje kondicije, ohranjanje zdravja in preprečevanje bolezni. Preberite, kako zmanjšati tveganje poškodb.
-
Šport in rekreacijaMišični krči4.9.2020Najpogosteje se krči pojavljajo v mišicah nog. Večinoma gre le za neprijetno in nenevarno stanje, v določenih primerih pa lahko krči nakazujejo tudi n...
-
Šport in rekreacijaDigitalni posvet z ortopedom3.9.2020Z ortopedom dr. Bogdanom Ambrožičem o najpogostejših poškodbah pri rekreativnih športih, kako ukrepati ali jih preprečiti. Oglejte si posnetek.
-
Družinska in splošna medicinaDriska – kaj pa zdaj?25.8.2020Driska pomeni tri- ali večkrat dnevno izločanje redkega ali vodenega blata. Kako si pomagati?
-
Družinska in splošna medicinaAvtoimunske in avtoinflamatorne bolezni kože20.8.2020Imunski sistem nas s tvorbo protiteles in drugih vnetnih molekul ščiti pred okužbami. Kaj pa se v telesu dogaja v primeru avtoimunih bolezni?
-
Žensko zdravjeSlabokrvnost pri ženskah18.8.2020Slabokrvnost ali anemija je relativno pogosta bolezen, ki po ocenah SZO prizadene 20 % populacije. Preberite, kako jo lahko prepoznamo in po potrebi z...
-
Otroci in mladostnikiKako razumeti travmo pri otrocih11.8.2020Nevroznanost nam s svojimi najnovejšimi raziskavami dokazuje, da imajo otrokove zgodnje izkušnje velik vpliv na to, kako se možgani oblikujejo in delu...
-
Žensko zdravjeNosečnice v avtomobilu4.8.2020Veliko nosečnic pogosto ali vsaj občasno vozi avtomobil, nekatere zelo rade, druge zaradi potrebe. Praktično vse pa – vsaj občasno kot sopotnice – sed...
-
Prva pomočPrva pomoč – zvin4.8.2020Zvin je poškodba, pri kateri se nategne ali raztrga sklepna vez. Vezi ali ligamenti povezujejo kosti, ki tvorijo sklep. Sestavljene so iz vezivnega tk...
-
Otroci in mladostnikiAkne ali mozoljavost – vzroki bolezni28.7.2020Akne ali mozoljavost prizadanejo predvsem najstnike, lahko pa se pojavijo tudi pri starejših. Preverite zakaj nastanejo akne ter kako jih lahko zdravi...
-
OdvisnostiOpustitev kajenja? To ni več vprašanje!28.7.2020Vsi vemo, da je kajenje izjemno škodljivo za zdravje. Prizadene pljuča, je eden izmed glavnih vzrokov za nastanek kronične obstruktivne pljučne bolezn...
-
Kronične bolezniHemoroidi28.7.2020Hemoroidi so normalni venski pleteži, ki jih imamo vsi v danki, da zaustavljajo blato in vetrove. V določenih primerih se ti žilni pleteži povečajo in...
-
SpolnostSpolno prenosljive okužbe22.7.2020Spolno prenosljive okužbe (SPO) so okužbe, ki se prenašajo s spolnimi odnosi. Povzročajo jih različne bakterije, virusi ali paraziti. Če jih odkrijemo...
-
Družinska in splošna medicinaDružinska domača lekarna poleti14.7.2020Katera zdravila je dobro imeti pri roki, ko se odpravljamo na dopust? Preberite nasvet strokovnjaka.
-
Družinska in splošna medicinaDehidracija7.7.2020Kadar je vnos tekočin v primerjavi z izgubo manjši, nastane dehidracija. Preberite, kako se ji izogniti, še posebej v vročih poletnih dneh.
-
Družinska in splošna medicinaGlavobol – kdaj k zdravniku?7.7.2020Verjetno je že vsakega izmed nas kdaj bolela glava. Gre za pogosto zdravstveno težavo, ki je lahko včasih znak resnega bolezenskega stanja. Kdaj se mo...
-
Covid-19Varno potapljanje med valovi koronavirusa7.7.2020Pandemija je močno zaznamovala tudi rekreativne športnike. V članku preverite, katera so tveganja s katerimi se po preboleli bolezni soočajo potapljač...
-
Duševno zdravjeTravma in njeni številni obrazi7.7.2020Travme puščajo rane. Okoliščine vplivajo na to, kako oseba doživi travmatični dogodek.
-
Covid-19Novi koronavirus: samoplačniško testiranje med ali po dopustu26.6.2020Če se odpravljate v tujino, je priporočljivo preveriti, kakšni so pogoji za vstop v državo. Več lahko izveste na spletni strani Ministrstva za zunanje...
-
Družinska in splošna medicinaAlergična ali vnetna reakcija na pike žuželk23.6.2020Najbrž poznate koga, ki je alergičen na pike žužel, predvsem čebele ali ose. Ob piku lahko pride do hude oblike alergijske reakcije - do dušenja in te...
-
Žensko zdravjeVnetja sečil23.6.2020Kako preprečiti in zdraviti vnetja sečil. Preberite nasvete strokovnjaka.
-
Družinska in splošna medicinaKašelj18.6.2020Kašelj je pomemben refleks, ki služi čiščenju naših dihalnih poti. V nekaterih primerih kašljanja pa je potrebno obiskati zdravnika. Preberite več.
-
Družinska in splošna medicinaPreprečimo toplotni udar16.6.2020V poletnih dneh, ko običajno na prostem preživimo več časa, smo tudi bistveno bolj izpostavljeni visokim temperaturam in zdravstvenim zapletom, ki sle...
-
Več za zdravjeZdravstveni nasvet na daljavo – telemedicina16.6.2020Velikokrat se ljudje odpravimo do zdravnika, čeprav to nebi bilo potrebno. V primeru nenujnih težav z zdravjem se lahko z zdravnikom pogovorimo tudi n...
-
Žensko zdravjeDopusti in potovanja v nosečnosti11.6.2020Zdrava nosečnica, opremljena z informacijami, gre lahko na dopust, potep ali na potovanje.
-
Družinska in splošna medicinaKako ohraniti dobro ravnotežje?10.6.2020Slabše ravnotežje močno ovira kakovostno življenje. Obstajajo pa vaje s katerimi lahko svoje ravnotežje izboljšamo. Poglejte si priporočene vaje.
-
Družinska in splošna medicinaZaščita otrok pred soncem – varna uporaba krem10.6.2020Zaščita otroške kože pred soncem je pomembna naloga staršev tekom dolgih, sončnih poletnih dni.
-
Družinska in splošna medicinaVrtoglavica in omotica9.6.2020Vrtoglavica je pogost simptom, zaradi katerega se ljudje obračajo po pomoč k zdravniku. Pogosto pa zamešajo izraza vrtoglavca in omotica, med katerima...
-
Družinska in splošna medicinaDigitalni posvet z dermatologinjo9.6.2020Priznana dermatologinja Jasmina Demšar je predstavila koristne dermatološke nasvete za nego kože v poletnem času.
-
Prva pomočPrva pomoč–opekline9.6.2020Gotovo ste se v življenju že srečali z opeklinami. Najpogosteje do njih prihaja v gospodinjstvu. Preverite, kako postopati v primeru opeklin, da prepr...
-
Družinska in splošna medicinaAtopijski dermatitis3.6.2020Atopijski dermatitis prizadene med 15 in 20 % otrok v ekonomsko razvitih državah. Spoznajte bolezen.
-
Duševno zdravjeKomunikacija in njen namen26.5.2020Ljudje s svojim vedenjem, govorjenjem in telesnim izražanjem nenehno nekaj sporočamo.
-
Žensko zdravjeTelesna aktivnost v nosečnosti26.5.2020Zdravje v nosečnosti ima vpliv na vsaj dve generaciji, zato je zdrav način življenja je pomemben že pred nosečnostjo, v nosečnosti pa še toliko bolj.
-
Kronične bolezniDemenca26.5.2020Zakladnica spominov in njihovo obnavljanje oblikuje človeka v osebnost. Omogoča mu samostojnost in tvorno sodelovanje v družbi.
-
Družinska in splošna medicinaKaj lahko sami naredimo za zdravje oči?19.5.2020Če bi radi preprečili slabšanje vida in preventivno poskrbeli za zdravje oči, spoznajte dejavnike, ki lahko izrazito vplivajo na izboljšanje vida.
-
Družinska in splošna medicinaBolečina v spodnjem delu trebuha – kdaj k zdravniku?19.5.2020Bolečina v spodnjem delu trebuha lahko nastane zaradi sprememb v sečilih, spolovilih, rodilih, žilah, živcih in mišično-kostnem sistemu.
-
Duševno zdravjeSpopadanje s stresom in tesnobo med covid-19 epidemijo19.5.2020Anksioznost ali tesnoba je telesni odziv, za katerega je značilno povečano izločanje stresnih hormonov – kortizola in adrenalina.
-
Družinska in splošna medicinaDigitalni posvet z oftalmologinjo19.5.2020S priznano oftalmologinjo Kristino Mikek smo se pogovarjali o tem, kako lahko s preprostimi vajami vsak dan poskrbimo za vitalnost naših oči.
-
Covid-19Izguba voha12.5.2020Izguba voha je lahko posledica prehlada, alergijskega rinitisa, akutnega sinuzitisa ali nosnega polipa.
-
Družinska in splošna medicinaBolečina v zgornjem delu trebuha – kdaj k zdravniku?12.5.2020Bolečina v trebuhu je zelo pogost simptom, vendar običajno mine sama od sebe, v nekaterih primerih pa se priporoča obisk zdravnika.
-
Covid-19Kako živeti novo normalnost ali izgubljeni v maskah11.5.2020Po dveh mesecih se vračamo v tisto, čemur nekateri pravijo nova normalnost. Se kdaj vprašate, kako ste se spremenili v tem času?
-
Žensko zdravjeRak jajčnikov8.5.20208. maj je od leta 2013 razglašen za svetovni dan raka jajčnikov, ki je sedmi najpogostejši rak pri ženskah.
-
Družinska in splošna medicinaKako ločiti med prehladom in senenim nahodom5.5.2020V času epidemije s koronavirusno boleznijo smo ljudje postali zelo pozorni na vse simptome in znake, ki se pojavijo in bi lahko pomenili okužbo.
-
Družinska in splošna medicinaAkutno vnetje srednjega ušesa – kdaj k zdravniku?5.5.2020Akutno vnetje srednjega ušesa nastane zaradi slabe prezračenosti srednjega ušesa (navadno zaradi zamašenega nosu) in okužbe z mikroorganizmi.
-
Družinska in splošna medicinaPoslušajte svoje telo: kdaj k zdravniku?5.5.2020V praksi se pogosto sprašujemo, kdaj se lahko z zdravstveno težavo spoprimemo sami in kdaj je potrebna pomoč specialista. Poslušajte svoje telo.
-
Družinska in splošna medicinaSuha koža5.5.2020Suha koža je v hladnejših mesecih pogosta težava. Koža, ki je suha, je na otip hrapava, prekrita z luskami in razpokami, velikokrat tudi srbi in peče....
-
Družinska in splošna medicinaSeneni nahod in alergijska astma5.5.2020Pri senenem nahodu gre za vnetje nosne sluznice zaradi alergenov iz zraka v času cvetenja rastlin. Preverite zakaj je pomembno vedeti, kateri alergeni...
-
Duševno zdravjeSpoprijemanje s strahom, tesnobo in zaskrbljenostjo v času epidemije30.4.2020Živimo v času velikih ekonomskih in družbenih sprememb, ki od nas zahtevajo veliko mero prilagajanja.
-
Covid-19Ali Baba in 40-dnevna karantena30.4.2020Slovenci smo se hrabro spopadli z nevidnim sovražnikom v obliki novega koronavirusa. Še več, dokazali smo, da znamo stopiti skupaj, ko je treba.
-
Otroci in mladostnikiNajstnik in epidemija virusa covid-19 – komu se bo prej zmešalo?30.4.2020Za najstnike je ta čas čustveno še posebno zahteven. Še bolj kot drugim starostnim skupinam jim je namreč pomembna družba vrstnikov.
-
Družinska in splošna medicinaUgriz klopa in bolezni, povezane z ugrizom klopa29.4.2020Sprehod v naravi ima številne ugodne učinke na naše zdravje in dobro počutje. Žal pa se lahko ta konča tudi z boleznijo.
-
Covid-19Koronavirus: Danes in jutri21.4.2020Kako smo pripravljeni na življenje s koronavirusom? 16. marca se je pri nas tako kot tudi na drugih koncih sveta življenje ustavilo.
-
Covid-19Najpogostejša vprašanja o bolezni covid-1920.4.2020Izbruh novega koronavirusa je Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) razglasila za pandemijo.
-
Covid-19Covid-19, imunost in dolgoročni obeti17.4.2020V času izrednih razmer kroži o covid-19 veliko informacij, predvsem pa dilem in nejasnosti, kako varna in zdrava bo naša prihodnost.
-
Covid-19Kako do zdravnika v času covid-19?16.4.2020V času epidemije covid-19 je dosegljivost zdravstvenih storitev močno otežena. Osebni zdravniki opravijo manj pregledov, a ogromno telefonskih posveto...
-
Covid-19Dr. Kus za STA: Vsaka kriza prinese tudi pluse in pri epidemiji se kažejo16.4.2020Vsaka kriza prinaša veliko izzivov in na nas je, da se z njimi spopademo na čim bolj uspešen način.
-
Covid-19(P)ostanite psihološko odporni16.4.2020Prostran svet, v katerem je živela naša družba, se je z razglasitvijo epidemije in izolacije zaradi koronavirusa nepredstavljivo zožil.
-
Otroci in mladostnikiOtroci – kaj če zbolijo za covid-1916.4.2020Ljudje vseh starosti se lahko okužijo z novim koronavirusom (2019-nCoV). Najpogosteje prek bližnjega kontakta.
-
Otroci in mladostnikiEpidemija: Kako čim bolje preživeti čas doma s šoloobveznim otrokom16.4.2020Kolikokrat smo obžalovali, da nimamo dovolj časa za otroke zaradi službenih obveznosti. V času epidemije imamo več časa. Kako izkoristiti ta čas?
-
Žensko zdravjeNosečnost v času epidemije covid-1915.4.2020Nosečnost je posebno obdobje, ki prinese veliko vprašanj, na katera je v prispevku odgovarjala specialistka ginekologije in porodništva.
-
Žensko zdravjePorodi v času epidemije virusa covid-1914.4.2020Izbira porodnišnice je – tako kot sicer, ko ni epidemije – svobodna in po želji ali presoji porodnice.
-
Šport in rekreacijaVaje z žogo za boljšo držo14.4.2020Gibanje je pomemben del zdravega življenja. Če le 15 minut na dan posvetite vadbi, to dolgoročno opazno prispeva k boljšemu počutju in zdravju.
-
Šport in rekreacijaA. Mori: Z nogometom sem se prvič srečala že pri petih letih1.1.0001Reprezentantka Adrijana Mori je v svoji karieri zamenjala številne klube, trenutno pa igra v ženski Bundesligi, za 1.FFC Turbine Potsdam.
-
Šport in rekreacijaIgralci futsala včasih pogrešamo odmevnost, ki jo prinaša klasični nogomet1.1.0001Igor Osredkar, kapetan slovenske futsal reprezentance, s svojo igro in borbenostjo že več let navdušuje futsal zanesenjake.
-
Šport in rekreacijaZ dobro fizično pripravo lahko zmanjšamo možnost za nastanek poškodb1.1.0001Tim Max Elšnik je že pri 17 letih okusil čar igranja v angleški ligi. Danes Tim ponovno igra v Sloveniji kot kapetan NK Olimpije.
-
Šport in rekreacijaH. Vučkić: Čudno je slaviti zadetke brez navijačev1.1.0001Slovenski nogometni reprezentant Haris Vučkić je v tujino prestopil že pred dopolnjenim 18. letom. Največ časa je prebil v Veliki Britaniji, v pretekl...
-
Šport in rekreacijaIntervju: A. Gnezda Čerin1.1.0001Nogometaš slovenske nogometne reprezentance Adam Gnezda Čerin je bil kar dvakrat v karanteni. Prvič v Nemčiji, drugič na Hrvaškem.
-
Šport in rekreacijaIntervju Miha Zajc1.1.0001Slovenski nogometni reprezentant Miha Zajc je obdobje karantene preživel delno v Turčiji in delno v Italiji.
Pripravljeni na vse
Z zdravstvenimi zavarovanji Triglav pridobite odličnega zaveznika za vaše zdravje. Strokovni nasveti in hiter dostop do storitev brez dodatnih stroškov.
Zdravje v vaš nabiralnik
Prijavite se na naše e-novice in poskrbeli bomo, da se boste v naši družbi počutili še bolje.