Akupunktura

Akupunktura je zdravilska metoda tradicionalne kitajske medicine in temelji na zabadanju tankih iglic v specifične točke na telesu, znane kot akupunkturne točke. Te ležijo na meridijanih, po katerih se po teoriji tradicionalne kitajske medicine pretaka življenjska energija či. Namen akupunkture je vzpostaviti ali obnoviti ravnovesje energije v telesu, kar pripomore k zdravljenju ali lajšanju različnih bolezni in bolečinskih sindromov.

Razvoj akupunkture  

Večina zgodovinskih virov kaže, da se je akupunktura začela razvijati na Kitajskem. Začetki segajo približno 2000 let v preteklost, čeprav obstajajo tudi trditve, da bi lahko bila praksa prebadanja kože še starejša, stara morda celo 5000 let. Akupunktura je del tradicionalne kitajske medicine, ki se je v stoletjih razvijala in se razvija še danes.  

Po letu 1970 se je akupunktura kot zdravilska metoda začela uporabljati tudi v Evropi, leta 1979 pa jo je Svetovna zdravstvena organizacija priporočila za zdravljenje nekaterih bolezni.  

V zadnjih dvajsetih letih je bilo opravljenih precej randomiziranih kontroliranih študij na področju akupunkturnega zdravljenja, ki so potrdile terapevtski učinek za nekatere bolezni, sindrome oz. stanja. 

Kaj lahko zdravimo z akupunkturo? 

Akupunktura se lahko uporablja za zdravljenje številnih telesnih in duševnih težav. 

Akupunktura ima nedvomen terapevtski učinek na: 

  • glavobol, tako tenzijski kot migrenski,  

  • išias,  

  • bolečino v vratu,  

  • bolečino v sklepih,  

  • pooperativno bolečino,  

  • obrazno bolečino,  

  • alergijski rinitis,  

  • nepojasnjeno slabost in bruhanje,  

  • indukcijo poroda, 

  • depresijo itd. 

Delno je akupunktura učinkovita tudi pri: 

  • anksioznih motnjah,  

  • parezi facialnega živca,  

  • predmenstrualnem sindromu,  

  • neplodnosti,  

  • motnji spolne funkcije,  

  • aknah,  

  • osteoartritisu, 

  • postherpetični bolečini, fibromialgiji, nevropatski bolečini, kroničnem regionalnem bolečinskem sindromu itd. 

Kako deluje akupunktura? 

Učinki akupunkture se glede na mehanizem delovanja kažejo na lokalnem, hrbtenjačnem, možganskem in vnetnem nivoju. Stimulacija akupunkturne točke z akupunkturno iglico povzroči v neposredni okolici lokalne kemijske reakcije, ki delujejo protibolečinsko. Na ravni hrbtenjače študije kažejo, da akupunktura zavira prenos bolečinskega vzdraženja s sproščanjem številnih nevrotransmitorjev, predvsem endogenih opioidov, poleg tega je bilo dokazano tudi zmanjšanje receptorjev, ki prevajajo bolečinski dražljaj. Na možganskem nivoju se aktivirajo številna možganska jedra, ki sproščajo endogene endorfine, aktivirajo se serotoninergični nevroni, ki tako zmanjšajo oz. zavrejo vnetno bolečino. Študije prikazujejo tudi vpliv akupunkture na aktivacijo osi hipotalamus–hipofiza–nadledvična žleza in na modulacijo vnetja z zmanjšanjem vnetnih celic.  

Kako izgleda akupunktura? 

Terapija se začne s pogovorom o pacientovih težavah in kratkim pregledom. Glede na anamnezo in pregled se oblikuje načrt za zdravljenje z iglicami in morebitno prehransko svetovanje. Že v prvi terapiji začnemo zdravljenje z nekaj tankimi iglicami (3–6), ki jih zabadamo v kožo nekaj milimetrov globoko. V naslednjih terapijah dodamo še vse preostale potrebne iglice. Terapija se izvaja v ležečem položaju, bodisi na trebuhu bodisi na hrbtu. Običajno pacienti ob vbodu z iglico začutijo blago bolečino oziroma rahel senzoričen občutek. Prvi pregled traja 45 minut, iglice so v koži vstavljene 20–25 minut. Nadaljnje terapije so sestavljene iz pogovora o pacientovem aktualnem stanju in terapije z iglicami. Običajno izvedemo skupno 10 terapij, ki po navadi potekajo 2-krat tedensko.  

Ali je akupunktura varna? 

Akupunktura je zelo varna zdravilska metoda. Izvajamo jo lahko tudi v nosečnosti, vendar so nekatere točke v tem obdobju prepovedane, zato takrat uporabljamo le za nosečnost primerne. V času akupunkture svetujemo zdrav življenjski slog, brez uživanja alkohola ali prepovedanih substanc. Akupunkturo lahko v Sloveniji izvaja le zdravnik s specialnimi znanji iz akupunkture.  

Akupunkturna terapija za otroke in odrasle je na voljo tudi v Triglav medicinskem centru v Ljubljani. Pišite na info@tza.si in si zagotovite termin.  

O avtorju
Tanja Javh
dr. med. spec. pediatrije s specialnimi znanji iz akupunkture
Študij iz medicine je opravila na Medicinski fakulteti v Ljubljani. Za svojo raziskovalno nalogo z naslovom 'Prepoznava, obravnava in preprečevanje bolečine pri novorojenčkih in dojenčkih' je prejela študentsko Prešernovo priznanje. Po končani Medicinski fakulteti in opravljenem strokovnem izpitu je leta 2011 opravila specialistični izpit iz pediatrije. 
VEČ O AVTORJU

Pripravljeni na vse

 

Z zdravstvenimi zavarovanji Zavarovalnice Triglav pridobite odličnega zaveznika za vaše zdravje. Strokovni nasveti in hiter dostop do storitev brez dodatnih stroškov.