Kronična vnetna črevesna bolezen
Ulcerozni kolitis je pogostejši kot Chronova bolezen. Razlika v pojavnosti med spoloma ni velika, bolezni se najpogosteje pojavljata med 15. in 30. letom. Chronova bolezen je vse pogostejša tudi pri otrocih, ulcerozni kolitis pa ima še en vrh pojavljanja po 50. letu.
Pri Chronovi bolezni je prizadeta celotna prebavna cev, od ust do zadnjične odprtine. Predelom vnetno spremenjenega črevesja sledijo predeli popolnoma zdrave sluznice. Vnetje zajame vse plasti črevesne stene, mezenterij in občrevesne bezgavke. V obolelem delu črevesa nastajajo granulomi. Pogosti so tudi izvenčrevesni znaki.
Pri ulceroznem kolitisu je vedno prizadet končni del debelega črevesa (rektum), bolezen se lahko zvezno širi navzgor na celotno debelo črevo, brez vmesnih zdravih predelov. V obolelem delu črevesja ne nastajajo granulomi. Tudi pri ulceroznem kolitisu so pogosti izvenčrevesni znaki.
Jemanje zdravil in zdrav življenjski slog
Bolezen zdravimo z rednim jemanjem zdravil, izrednega pomena je tudi zdrav življenjski slog.
Zdrav življenski slog
V zdravljenju glede na stopnjo resnosti bolezni uporabljamo zdravila iz skupine 5-ASA (sulfasalazin, olsalazin, mesalazin), kortikosteroide (čim krajši čas), v poštev pride tudi zdravljenje s ciprofloksacinom ali metronidazolom (predvsem ob zagonih).
Težje oblike zahtevajo zdravljenje v bolnišnici, kjer poteka nadomeščanje tekočin, včasih tudi hrane. Za vzdrževalno zdravljenje se poslužujemo imunosupresivov (ciklosporin, azatioprin, metotreksat itn.). Na tržišču so v zadnjih letih tudi tarčna ali biološka zdravila, ki edina omogočijo zacelitev črevesne sluznice. Niso pa povsem brez stranskih učinkov, zato specialist gastroenterolog skrbno izbere primerne bolnike in jih tudi ustrezno pripravi pred uvedbo terapije. Včasih je ob zapletih (absces, zapora črevesja, fistula) bolezni potreben tudi operativni poseg.
Drisko lahko lajšamo z loperamidom – pod nadzorom zdravnika, ki spremlja zdravljenje. Bolnika mora redno spremljati gastroenterolog, ki odreja pogostost kontrolnih endoskopskih preiskav z namenom zgodnjega odkrivanja malignomov prebavil, ki so v povezavi s temi boleznimi pogostejši.
Prebavne težave
Od nefarmakoloških ukrepov je izredno pomembna pravilna prehrana, čas za obroke, ki naj bodo razporejeni preko celega dneva, hrana naj bo manj mastna, sladka in začinjena, hkrati pa mešana in pestra. Pomemben dejavnik pri vsaki bolezni je spoprijemanje s stresnimi situacijami oz. izogibanje pretiranemu stresu. Potrebna je opustitev kajenja.
Pripravljeni na vse
Z zdravstvenimi zavarovanji Zavarovalnice Triglav pridobite odličnega zaveznika za vaše zdravje. Strokovni nasveti in hiter dostop do storitev brez dodatnih stroškov.