Lipedem: pogosto spregledana bolezen, ki ni debelost
Vzroki za nastanek lipedema
Lipedem se običajno pojavi v času velikih hormonskih sprememb (puberteta, nosečnost, menopavza), in sicer pogosteje pri ženskah, kjer se ta pojavlja tudi pri njihovih sorodnicah.
Kako prepoznati lipedem: simptomi in znaki
Značilnost lipedema je, da se poleg nabiranja maščobe pri prizadetih na omenjenih delih pojavljata bolečina in hiter nastanek modric.
Lipedem lahko v osnovi razdelimo na štiri stopnje:
- stopnja 1: normalna površina kože, področje maščobe je široko: maščobne strukture v velikosti graha;
- stopnja 2: mestoma luknjičast videz kože (celulit);
- stopnja 3: večje nepravilnosti na koži, deformirano tkivo: vnetje in brazgotinjenje tkiva povzroči izgubo elastičnosti. Prav tako lahko pride do težav s sklepi, mobilnostjo in ravnovesjem;
- stopnja 4: poimenovana lipolimfoedem, z nenormalno maščobo na rokah, nogah. Področje je obsežno in zelo prizadeto.
Glede na prizadeto področje lahko lipedem razdelimo na:
- tip 1: posedeni boki in zadnjica;
- tip 2: lipedem v območju zadnjice in kolen;
- tip 3: lipedem v območju od zadnjice do gležnjev;
- tip 4: prizadeta ramena in roke;
- tip 5: razporeditev maščobe običajno pod koleni do gležnjev. Prizadet del velikokrat dobi poseden videz, kot jahalne hlače.
Diagnosticiranje lipedema
Diagnoza lipedem je postavljena na podlagi anamneze, laboratorijske diagnostike (izključevanje drugih bolezni/bolezenskih stanj) in na podlagi izpolnjevanja teh kriterijev:
- pojav lipedema v času velikih hormonskih nihanj,
- neenakomerno razporejena maščoba,
- gobasta/nehomogena struktura okoli sklepov,
- prizadete so roke in noge, razen stopal in dlani,
- bolečine v prizadetih delih in nagnjenost k podkožnim krvavitvam,
- čez dan se pojav edemov veča,
- Stemmerjev znak je negativen (zmožen dvig kožne gube/pritisk na kožo kazalca noge).
Niste prepričani, da razumete prejeti izvid oziroma diagnozo? V sklopu zavarovanja Zdravnik 360 vam je na voljo pogovor z zdravnikom na daljavo, ki vam lahko pomaga z razlago, da druge informacije in svetuje glede nadaljnjega zdravljenja.
Pri zdravljenju lipedema lahko pomaga operacija
Danes obstaja veliko možnosti, kako izboljšati videz kože, in sicer na področju estetske kirurgije (različne vrste liposukcije).
Estetska operacija, natančneje liposukcija, je precej uspešen način zmanjševanja obsega nabranih maščobnih struktur, njena učinkovitost pa traja do 12 let. Kot pri vseh posegih lahko tudi pri tem pride do limfatičnih poškodb, zaradi česar se lahko simptomi lipedema poslabšajo.
Poleg obiska pri kirurgu in izobraževanja o lipedemu se priporočajo še:
- ročna limfna drenaža (lahko zmanjša bolečino in brazgotinjenje);
- kompresija (zmanjša otekanje in bolečino);
- fizioterapija in redna telesna aktivnost.
Lipedem in prehranjevanje
Nastanek simptomov lipedema je povezan z zvečanjem pojava vnetnih procesov, pri čemer je najuspešnejša mediteranska dieta, bogata z:
- večkrat nenasičenimi maščobnimi kislinami (zlasti omega-3, ki so v lososu, orehovem, lanenem, repičnem olju) in mononenasičenimi maščobnimi kislinami (oljčno olje);
- polnozrnatimi izdelki iz žit in stročnic;
- antioksidanti iz sadja (zlasti iz jagodičja in agrumov) ter zelenjave.
Zmanjšati je treba vnos enostavnih sladkorjev, nasičenih maščob (mleko, mlečni izdelki, živalski izdelki) in se, če se le da, izogibati potencialnim alergenom oziroma snovem iz hrane (gluten, laktoza), ki bi lahko privedle do vnetnih reakcij. Pri preprečevanju slednjih se priporočajo še selen, cimet in kurkuma.
Poleg naštetih snovi je pri preprečevanju vnetij treba paziti na uravnovešeno črevesno floro, in sicer s prebiotiki in probiotiki.
Za potrebe redkih motenj v metabolizmu maščob je bila pred desetletjem pripravljena t. i. dieta RAD, ki je v osnovi zelo podobna mediteranski dieti, s tem da je pri njej poudarek na:
- uživanju živil z nizkim glikemičnim indeksom (inzulin sodeluje pri akumulaciji maščobe),
- uživanju sveže zelenjave, zmanjšanju vnosa soli (zmanjšamo zadrževanje vode v telesu),
- občasnem postenju s svežimi sadno-zelenjavnimi sokovi (zmanjšamo pojavnost vnetij v telesu).
Priporočljivo je tudi uživanje hrane, ki je bogata s selenom (vir: morski sadeži, jajca, oreški, gobe, kvasovke, sončnična semena itd.).
Lipedem je redka motnja v akumulaciji maščobe, ki lahko pri prizadetih posameznikih povzroči ne samo oteženo gibanje (zaradi vnetja in bolečin), temveč zaradi neestetskega videza tudi težave s samopodobo.
Kot pri skoraj vseh boleznih motenega kopičenja maščob je za reševanje teh najpomembnejša preventiva, in sicer uravnotežena prehrana in redna fizična aktivnost. In navsezadnje, sprejmite se take, kakršni ste.
Pozitivni in samozavestni ljudje veliko lažje in uspešneje premagajo vse, kar jim v življenju pride nasproti.
Pripravljeni na vse
Z zdravstvenimi zavarovanji Zavarovalnice Triglav pridobite odličnega zaveznika za vaše zdravje. Strokovni nasveti in hiter dostop do storitev brez dodatnih stroškov.