Neplodnost pri moških
Moška neplodnost izhaja iz različnih vzrokov, kot so genetske ali hormonske težave, resne sistemske bolezni, pa tudi iz okoljskih dejavnikov in življenjskega sloga. Prvi korak pri obravnavi je zato temeljit pogovor in diagnostika, zaradi številnih dejavnikov pa zdravljenje neplodnosti pri moških običajno zahteva multidisciplinarno sodelovanje.
V prvem letu se zgodi, da 40‒50 % redno spolno aktivnih mladih parov ne uspe zanosit. Ta odstotek se zmanjša v naslednjem letu za 1/3 do 1/2. Še vedno pa ima od 10 do 30 % parov težave z zanositvijo.
Kako ugotoviti neplodnost pri moških?
Ob začetku obravnave neplodnosti pri ginekologu se opravi pogovor z neplodnim parom. Nato se pregled razdeli na žensko in moško obravnavo. Pri obeh se opravijo podrobna anamneza in osnovni pregled ter dodatne diagnostične metode, katerih namen je ugotoviti vzroke neplodnosti, ki jih lahko ozdravimo.
Spermiogram
Pri moškem se opravi spermiogram, to je natančen pregled semenske tekočine, pri tem ocenimo količino, gibljivost in obliko spermijev. Glede na rezultate te preiskave usmerimo nadaljnjo diagnostiko.
Imamo 4 osnovne skupine:
- Normozoospermija: pregledani parametri so v mejah normale.
- Oligozoospermija: manjša koncentracija spermijev.
- Asthenozoospermija: slabša gibljivost spermijev.
- Teratozoospermija: večje število nepravilnih oblik spermijev.
Možne so tudi kombinacije ali v celoti odsotnost spermijev v ejakulatu (azoospermija).
Drugi pregledi plodnosti za moške
V primeru zaznane nepravilnosti pri analizi semena sta potrebni napotitev v center za reprodukcijo in obravnava pri andrologu. V centrih se dodatno opravi ultrazvočni pregled mod in prostate ter osnovna hormonska analiza (FSH, LH, celokupni testosteron) ter glede na izvide tudi napotitev na genetsko obravnavo. Kot invazivna diagnostika se lahko opravi tanko igelna aspiracija testisov s citologijo.
Ste prejeli izvid, a morate na razlago počakati do termina pri svojem zdravniku? Ni treba čakati v negotovosti. Z zavarovanjem Zdravnik 360 si lahko vsak dan zagotovite pogovor z zdravnikom, ki vam pojasni, kaj izvid pomeni za vaše zdravje, ter vam tako omogoči, da se pripravite na nadaljnje korake.
Vzroki moške neplodnosti
Vzroke za moško neplodnost lahko razdelimo v štiri kategorije:
- Prvo skupino predstavljajo skupno endokrine motnje in sistemske bolezni, ki prizadenejo hipotalamus in hipofizo. Kot vzrok se pojavljajo v 5–15 %.
- Drugo skupino predstavljajo napake v razvoju testisov in spermatogenezi. Te so v 70–80 % vzrok moške neplodnosti.
- Pri tretji skupini je prisotna motnja v transportu spermijev. Pojavlja se v 2–5 %.
- V 10-20 % pa je vzrok idiopatski ali neznan, kjer ima moški normalen spermiogram, pri dodatno opravljenih pregledih ni bilo prisotnih odstopanj, kljub temu pa ne pride do oploditve.
Pri izbiri zdravljenja je pomembno ugotoviti vzrok.
V prvih treh opisanih skupinah so vzroki neplodnosti lahko prirojeni, v obliki kromosomskih napak ali napak na genih in receptorjih. Imamo lahko pridobljene vzroke težav, kot so tumorji, infiltrativne bolezni, vaskularne motnje, vnetja, poškodbe, kirurška ali druga zdravljenja, uporaba zdravil in radioterapije. Lahko se pojavi kot sekundarna motnja zaradi sistemskih obolenj jeter, ledvic in krvotvornih organov ter ekstremne debelosti.
Pri zadnji skupini pa je lahko težava v spolnosti z nerednimi spolnimi odnosi, motnjami erekcije ali ejakulacije.
Upoštevati moramo življenjski slog posameznika, ki lahko z nezdravo ali omejujočo prehrano, pretirano telesno vadbo z uporabo steroidov in vplivi iz okolja (toksini, predelana hrana, droge, alkohol, kajenje) ter z dodajanjem neustreznih prehranskih dodatkov vpliva na slabšanje kakovosti spolnih celic.
Preberite nekaj nasvetov, kako lahko moški sami vplivajo na svoje reproduktivno zdravje in zdravje na splošno.
Zdravljenje moške neplodnosti
Le manjši odstotek vzrokov lahko zdravimo in vzpostavimo normalno plodnost. Terapijo določi androlog, lahko v sodelovanju z drugimi specialisti (endokrinologi, urologi, internisti, onkologi), ter nato spremlja uspešnost zdravljenja. Preostale pare se usmeri v postopke asistirane oploditve z medicinsko pomočjo.
Cilj vseh vpletenih je zanositev, nezapletena nosečnost in uspešen porod ter zdrav novorojenec.
Neplodnost je kompleksna težava, ki ne prizadene le fizičnega zdravja, ampak je tudi čustveno obremenjujoča in lahko vpliva na vsakdanje življenje posameznika in njegovega partnerja. Kljub izzivom, ki jih neplodnost prinaša, pa sodobni pristopi k diagnostiki in zdravljenju omogočajo uspešnejše obvladovanje težave. Z ustrezno medicinsko pomočjo in podporo pari lažje najdejo pot do ustvarjanja družine.
Viri:
Premagovanje moške neplodnosti: Napredek in novi izzivi. 5. spominski sestanek prof. dr. Lidije Andolšek-Jeras. Zbornik. Ljubljana, 17. oktober 2009.
Pozno reproduktivno obdobje. XV: spominski sestanek akad. Prof. dr. Lidije Andolšek-Jeras. Zbornik. Ljubljana, 24. november 2023.
Causes of male infertility. Bradley D. Anawalt. UpToDate. 22. maj, 2024. Citirano: 30.7.2024.
Treatments for male infertility. Bradley D. Anawalt. UpToDate. 28. maj, 2024. Citirano: 30.7.2024.
Overiview of infertility. Wendy Kuohung, Mark D. Hornstein. UpToDate. 18. oktober, 2023. Citirano: 30.7.2024.
Pripravljeni na vse
Z zdravstvenimi zavarovanji Zavarovalnice Triglav pridobite odličnega zaveznika za vaše zdravje. Strokovni nasveti in hiter dostop do storitev brez dodatnih stroškov.