Nove ugotovitve o bolezni covid-19 pri nosečnicah
Nosečnicam svetujemo, da dosledno sledijo načelom samovarovanja za preprečitev okužbe, tistim z dejavniki tveganja za težji potek bolezni pa tudi cepljenje.
Zakaj so nosečnice bolj ogrožene za težji potek okužbe s covidom-19
Za zagotovitev normalnega poteka nosečnosti se v telesu nosečnice dogajajo številne spremembe.
Imunski sistem se mora prilagoditi tako, da zavaruje plod in posteljico, a to sočasno nekoliko poslabša odziv nosečnic na virusne okužbe, zato so bolj občutljive za viroze. Ko se maternica poveča, potisne trebušne organe in prepono navzgor, zato se zmanjša pljučni volumen, poslabša se predihanost in izločanje izločkov iz spodnjih delov pljuč, kar skupaj s spremenjenim imunskim odzivom poveča možnosti za vnetja spodnjih dihal.
Pri nosečnicah in porodnicah je olajšano nastajanje krvnih strdkov (da se preprečijo hude krvavitve ob porodu), zato imajo večje tveganje za tromboze, zlasti ob vnetjih ali daljšem ležanju. Zaradi vseh teh sprememb je obolevanje nosečnic ob nekaterih virozah pogostejše in težje. Viroza, ki pri nas najbolj ogroža nosečnice, je gripa. Letos gripe skoraj ni bilo in je bila okužba s covidom-19 najpogostejši infekcijski vzrok za hospitalizacije in zaplete pri nosečnicah.
Preprečevanje okužb in cepljenje
Poleg splošnih (izogibanje bližnjih stikov z ljudmi, zračenje prostorov) in higienskih ukrepov (obrazne maske, razkuževanje) je cepljenje najbolj učinkovit način za preprečevanje nalezljivih bolezni, kar velja tudi za covid-19. Cepljenje se priporoča vsem, ki so starejši od 16 let. V času, ko cepiv še ni dovolj, se najprej cepi ogrožene skupine. Ugotovljeno je bilo, da so nosečnice s kroničnimi ali gestacijskimi boleznimi bolj ogrožene za težji potek bolezni.
Raziskave o varnosti in učinkovitosti različnih cepiv pri nosečnicah so še v začetnih fazah. Ker pa po podatkih raziskav na živalskih modelih in opazovanju naključno cepljenih nosečnic (zlasti zaposlenih v zdravstvenem in socialnem varstvu) ni bilo ugotovljenih potencialnih škodljivih učinkov, zaenkrat še ni bilo izdanega nobenega varnostnega opozorila glede cepljenja nosečnic.
Zato priporočila različnih zdravniških združenj po svetu podpirajo cepljenje nosečnic, pa tudi žensk, ki načrtujejo nosečnost (tudi vključenih v programe OBMP) ali dojijo, zlasti če imajo pridružene bolezni in so poklicno bolj izpostavljene tveganju za okužbo. Ni razlogov, da bi ženske po cepljenju odlašale z zanositvijo ali ne bi dojile. Pri ženskah, ki so bile med dojenjem cepljene z mRNA cepivi, so 7 dni po prvi dozi v mleku dokazali povišane vrednosti protiteles proti covidu-19, ki z mlekom pridejo v dojenčka in ga ščitijo.
Ni dokazov, da bi mRNA cepiva pri nosečnicah delovala drugače kot pri nenosečih. Ta cepiva delujejo lokalno in se hitro razgradijo, zato ni nevarnosti, da bi prišla do posteljice ali ploda. Pričakovani stranski učinki ob cepljenju (kar imenujemo reaktogenost) so pri nosečnicah enaki kot v splošni populaciji ter so bistveno manj nevarni kot bolezen in ne predstavljajo tveganja za nosečnico ali plod. Minejo hitro, nosečnice lahko vzamejo paracetamol. Ob hujših težavah morajo poiskati zdravniški nasvet oz. pomoč. V dostopni literaturi nisem našla podatkov, da bi bilo cepljenje nosečnic s katerim koli cepivom povezano z večjim tveganjem za trombotične zaplete.
Ker še ni dovolj podatkov, ta hip ni jasnih priporočil, katero cepivo je najbolj varno in učinkovito pri nosečnicah. Število odmerkov in interval med odmerki so odvisni od vrste cepiva, upoštevajo se navodila proizvajalca. Ostala cepljenja (proti gripi, oslovskemu kašlju) naj bi bila dana 14 dni pred ali po cepljenju proti covidu-19, aplikacije antiD imunoglobulinov pa ni potrebno zamikati.
Žal so bile v javnosti širjene neresnične informacije o škodljivem vplivu cepiv na plodnost, ki so bile ovržene, a so vseeno povzročile negotovost med ljudmi.
Pripravljeni na vse
Z zdravstvenimi zavarovanji Zavarovalnice Triglav pridobite odličnega zaveznika za vaše zdravje. Strokovni nasveti in hiter dostop do storitev brez dodatnih stroškov.