Povišana telesna temperatura – kdaj k zdravniku?
Tekom dneva temperatura niha za približno pol stopinje, lahko pa tudi za eno. Najnižja je zgodaj zjutraj, najvišja pa pozno popoldne. Pri ženskah je v času od ovulacije do menstruacije za okoli 0,6 stopinje.
Vzroki za povišano telesno temperaturo
Vzroki za povišano telesno temperaturo so:
- okužbe z virusi ali bakterijami – to je najpogostejši vzrok,
- rakava obolenja,
- prekomerno delovanje ščitnice,
- jemanje nekaterih zdravil,
- predhodno cepljenje,
- prejem transfuzije,
- telesni napor ali zaužitje večjega obroka hrane,
- zadrževanje v vročem in vlažnem okolju.
Kako ravnati v primeru povišane telesne temperature
Ljudje povišano telesno temperaturo zelo različno doživljamo, nekateri niti ne vedo, da jo imajo, drugi se slabo počutijo, se tresejo, potijo, pogosto so pridružene tudi bolečine v mišicah in sklepih.
Ko je vročina posledica okužbe z virusi ali bakterijami, je to obrambni mehanizem telesa. Tako se telo brani proti okužbi, zato ni prav, da jo prehitro znižujemo z zdravili za zniževanje temperature – antipiretiki. Velja, da vročine ni treba zniževati, če je nižja od 38,5 ˚C, če spremljajoči simptomi, kot so bolečine in glavobol, niso zelo moteči za bolnika, če ne gre za nosečnico ali starejšega bolnika z drugim kroničnimi boleznimi in če ne traja dlje časa.
V času epidemije covida-19 ima povišana telesna temperatura poseben pomen, saj je poleg izgube vonja in okusa eden prvih znakov okužbe s tem virusom. Zato je prav, da se ob izmerjeni povišani telesni temperaturi izoliramo in pokličemo osebnega ali drugega zdravnika, mu povemo o vročini, njenem nastopu, drugih simptomih in znakih bolezni ter o morebitnem stiku z okuženo osebo. V večini primerov bo potreben bris nosnožrelne sluznice.
Če je bris na covid-19 negativen in je postavljen sum na okužbo z drugim virusom, se priporoča počitek v hladnejšem okolju, nošenje lahkih bombažnih oblačil, pitje dovolj hladnih negaziranih tekočin, večkratno dnevno tuširanje. V kolikor pa je vročina višja, jo je treba zniževati z zdravili (paracetamol, nesteroidni antirevmatiki, metamizol).
V praksi opažamo, da se povišana telesna temperatura prepogosto in prehitro znižuje, s čimer se okrevanje podaljša, lahko pa se pojavijo tudi stranski učinki zaužitih zdravil.
Kdaj je v primeru vročine potreben zdravniški pregled
Pregled pri zdravniku je potreben v naslednjih primerih:
- ko je vročina zelo visoka,
- če so prisotni tudi hud glavobol, trd tilnik, zmedenost, zaspanost, bruhanje, dušenje,
- če je prisotna oteklina, rdečina, bolečina sklepa,
- ob hudi bolečini v žrelu,
- ob hudi bolečini v ušesu ali izcedku iz sluhovoda,
- pri bolečem uriniranju, bolečini v ledvenem predelu,
- če se pojavi po kemoterapiji, po operaciji ali po porodu,
- če gre za nosečnico, dojenčka ali starejšo osebo s kroničnimi boleznimi,
- če se pojavi po vrnitvi iz tropskih krajev ali drugih rizičnih območij.
Posebno v času daljšega čakanja na zdravnika ter pomanjkanja izbranih družinskih zdravnikov je posvet z zdravnikom na daljavo izjemnega pomena.
Kdaj k zdravniku ob drugih najpogostejših zdravstvenih težavah
Bolečina v spodnjem delu trebuha
Bolečina v zgornjem delu trebuha
Pripravljeni na vse
Z zdravstvenimi zavarovanji Zavarovalnice Triglav pridobite odličnega zaveznika za vaše zdravje. Strokovni nasveti in hiter dostop do storitev brez dodatnih stroškov.