Kako pa je z dietami, ki temeljijo na visoki vsebnosti beljakovin?
Poleg diet, temelječih na visoki vsebnosti maščob, so danes zelo popularne tudi diete, pri katerih je poudarek na velikem vnosu beljakovinskih živil. Skoraj vse današnje različice teh visokobeljakovinskih diet so izpeljanka Montignacove, ki je nastala v preteklem stoletju in še danes velja za eno najbolj popularnih diet.
Montignacova dieta je bila najprej zasnovana za bolnike z diabetesom, saj temelji na izbiri živil z nizkim glikemičnim indeksom.
Pri tej dieti je izrednega pomena visok vnos beljakovin z veliko biološko vrednostjo (tj beljakovin živalskega izvora s kompletno sestavo aminokislin) in kvalitetnih maščob (omega-3 nenasičene maščobne kisline iz rib, oreščkov). Izogibati pa se moramo živilom z visoko vsebnostjo nasičenih maščob (mleko/mlečni izdelki, meso/mesni izdelki).
Prednost diet z visoko vsebnostjo beljakovin je, da so zelo nasitne, zaradi česar imajo posamezniki manjšo verjetnost napada občutka hude lakote ter so tako zaradi večje kontrole pri uživanju hrane bolj uspešni pri izgubljanju kilogramov.
Za primerjavo si poglejmo primer prehranjevanja z obroki iz živil z visokim glikemičnim indeksom.
Takoj po zaužitju takega obroka pride do hitrega porasta krvnega sladkorja. To pa pomeni veliko obremenitev za trebušno slinavko, saj mora v kratkem času izločiti veliko količino inzulina. Zatem sledi hiter in velik padec krvnega sladkorja, zaradi česar imamo občutek razdražljivosti, slabosti, šibkosti, glavobola in nenazadnje volčje lakote. Taki ljudje v kratkem času zaužijejo velike količine hrane in posledično hitro pridobijo kilograme.
Če obrok sestavljajo predvsem živila z veliko vsebnostjo beljakovin in manj ogljikovih hidratov (od tega zlasti sestavljenih ogljikovih hidratov: polnozrnata žita, zelenjava, sadje), so nihanja v vrednosti krvnega sladkorja pred, med in po obroku manjša, zato tudi hrepenenje po hrani, enkrat ko krvni sladkor pade na prvotno vrednost, ni tako izrazito.
Kot smo že večkrat omenili, so diete, osnovane na visoki vsebnosti beljakovin, zelo uspešne pri izgubi odvečne teže, a so lahko dolgoročno tudi zelo škodljive.
Beljakovine so osnovni gradniki telesa in sodelujejo pri številnih reakcijah v organizmu, pa vendar ima prehranjevanje s hrano z visoko vsebnostjo proteinov lahko negativne posledice. Kratkoročno so te slab zadah, glavobol in zaprtje, dolgoročno pa lahko tako prehranjevanje povzroči okvaro v delovanju ledvic in tudi srca.