Spomladanska utrujenost
Antropologi domnevajo, da smo spomladansko utrujenost razvili z evolucijo. Pračlovek je pozimi miroval, spomladi pa je začel loviti, nabirati in ustvarjati. Zaradi nenadne povečane aktivnosti je porabil več energije, kar je telo utrudilo.
Pravega vzroka za spomladansko utrujenost ne poznamo
Pravega vzroka za pojav spomladanske utrujenosti ne poznamo. Lahko je posledica hormonskih sprememb. Daljši dnevi in krajše noči povzročijo v našem telesu hormonsko neravnovesje. Pozimi, ko je svetlobe manj, imamo več melatonina, hormona, zaradi katerega dobro spimo. Spomladi pa se začne tvoriti več serotonina, hormona sreče, ki je odgovoren za dobro počutje. Možno je, da je utrujenost tudi posledica zmanjšane fizične pripravljenosti, ker se v zimskih mesecih po navadi manj gibljemo. Nanjo lahko učinkujejo tudi višje zunanje temperature, ki vplivajo na naš krvni obtok.
Pomlad je odlična priložnost, da zaživimo bolj zdravo in lepše. Privoščimo si zdravo hrano, z dovolj svežega sadja in zelenjave, bogato z vitamini, minerali, vlakninami in zdravimi maščobami. Poskrbimo, da popijemo dovolj tekočine, na primer vode, nesladkanega čaja, naravnih sokov. Izogibajmo se sladkim, gaziranim pijačam. Privoščimo si krožnik svežega regrata, ki smo ga sami nabrali v prijetni družbi na čistem travniku. Zjutraj redno zajtrkujmo, nato pa imejmo še tri do štiri manjše obroke. Alkoholne pijače uživajmo zmerno, izogibajmo se pretiranemu pitju kave. Če kadimo, razmislimo, da bi to opustili.
Gibanje naj postane rutina
Ne pozabimo na dovolj gibanja. Kljub številnim obveznostim, ki jih zahteva naš ritem življenja, si vzemimo čas zase, poskrbimo za dobro svojega telesa in duha. Naj nam gibanje postane rutina, izkoristimo vsakodnevne aktivnosti za to, da krepimo svoje mišice; po vsakodnevnih opravkih se odpravimo s kolesom, namesto z dvigalom raje stecimo po stopnicah. Krepke mišice izboljšajo naše počutje. Izkoristimo blagodejne učinke narave, gibanje v naravi deluje sproščujoče in zmanjša negativne učinke stresnega življenja.
Gibanje v naravi
Izpostavljenost svetlobi zavre tvorbo melatonina, ki povzroča zaspanost. Izberimo si tisto rekreacijo, ki je primerna za naše zdravstveno stanje in ki nam je všeč. Ko čutimo, da smo utrujeni, počivajmo. Privoščimo si kratek, krepčilen popoldanski dremež. Poiščimo v življenju tisto, kar nas osrečuje in napolni z energijo.
Če pa utrujenost vztraja ali če se ji pridružijo še drugi simptomi, kot so bolečine, povišana telesna temperatura, hujšanje, zadihanost, je potrebno poiskati zdravniško pomoč. Vzrok za te težave je lahko slabokrvnost, pomankanje železa, bolezni ščitnice, ledvic, jeter in drugo.
Pripravljeni na vse
Z zdravstvenimi zavarovanji Zavarovalnice Triglav pridobite odličnega zaveznika za vaše zdravje. Strokovni nasveti in hiter dostop do storitev brez dodatnih stroškov.